Heavy Duty, trénink legend a věčný potenciál

Mike Mentzer a Dorian Yates, tedy ten, kdo tuto tréninkovou metodu přinesl na svět a ten, kdo vírou v ni proslul. Heavy Duty byla často skloňovaná tréninková metoda po mnoho let a stále je, minimálně její principy, které zkrátka dávají svůj smysl. Základním rysem tohoto principu je uvědomění, že ke stimulu dochází vždy v okamžiku, kdy je zátěž větší, než sval dokáže zvládnout. To je ale doplněno o tvrzení, že poté je každá další série zbytečná až kontraproduktivní. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dorian Yates (@thedorianyates)
Tréninkový vzorec 

Jeden izolovaný cvik na prohřátí a předunavení svalů

Jedna až dvě série hlavního cviku za účelem pouze procvičení a následuje:

Jedna série = pozitivní selhání + negativní selhání + výdrž do selhání.... TZN. HEAVY DUTY

To znamená, že každý cvik je prováděn do selhání a to třikrát. Pozitivní selhání - cvik je prováděn na opakování v plném rozsahu, dokud můžeme. Ihned poté následují negativní opakování a to opět do selhání a nakonec výdrž do selhání. Výdrž do selhání znamená, že například při bench pressu se nikdy nepropínají lokty. Účel je takový, že sval musí zůstat pod napětím i po dvou předešlých selháních. Každé opakování je prováděno na 6 vteřin, tedy 4 vteřiny negativní fáze a 2 vteřiny pozitivní fáze, plus 1 vteřina kontrakce v horní fázi.

Pauza mezi tréninky je obecně stanovována na tři dny, tedy dostatečná doba na zregenerování pohybového aparátu. Velikost zátěže je dána na 60 - 70 % maximálního výkonu pro 6 - 10 opakování. 

Fenomén okolo tohoto tréninku má jistě svůj důvod. Je třeba ale myslet na to, že pravou náplň ocení pouze zkušený cvičenec, který dokáže plně propojit mysl s daným svalem a soustředit se na každé opakování, jako by bylo poslední. Nutno dodat, že po každém ze selhání, tedy po pozitivním, negativním, pokaždé následují vynucená opakování se sparingem. Z toho důvodu tento trénink není možné zvládnout bez sparinga a jeho dopomoci, bez zkušeného sparinga.